ماشین آلات و خط تولید اکسترودر

اکسترودر و فرآیند اکستروژن چیست ؟

اکسترودر ماشینی است که به آمیزه لاستیکی و پلاستیکی نیرو وارد ساخته تا با فشار در انتهای دستگاه از میان یک قالب عبور نموده و محصولی نواری شکل با سطح خاص تولید نماید. ماشین های اکسترودر با کاربردهای متنوع بطور گسترده در صنعت لاستیک و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرند.

در خط تولید ماشین های اکسترودر برای شکل دهی اولیه لاستیک و پلاستیک جهت عملیات بعدی و نیزجهت شکل دادن به محصولات نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. کلیه این کاربردها باعث می شوند که نیازهای عملی هر کاربرد خاص در ماشین طراحی شود و طیف گسترده طرح های موجود ماشین های اکسترودر نیز منعکس کننده همین مطلب است .

محصولات اکسترودری:

 1. انواع شلنگ ها
 2. آج تایر
 3. سایدوال تایر
 4. درزگیرها
 5. پروفیل ها و نوارها
 6. سیمها و کابل ها
 7. و کلا تمام محصولاتی که بصورت پیوسته می باشند.

تقسیم بندی اکسترودر ها از نظر تغذیه:

اکسترودرهایی که از روی دمای مورد تغذیه انها که برای انجام عملیات ضروری می باشند تفکیک می شوند دو دسته اند:

اکـــسترودر تغذیه گـرم

اکــسترودر تغذیه سرد

تفاوت عمده فیزیکی میان اکسترودرهای سرد و گرم در نسبت طول به پیچشان می باشد. برای ماشین های گرم که قسمت قابل ملاحظه ای انرژی جهت گرم کردن و پلاستیکی نمودن مخلوط لاستیک روی میل انجام شده عمل مارپیچ اکسترودر صرفا انتقال و اعمال فشار می باشد. این عمل باعث می شود که ماشین هاکوچک بوده و دارای طولهای مارپیچی بر حسب قطر آنهااز
d3 –d5 باشند.
اجزاء اکسترودر :

الف قیف تغذیه :محلی است که امیزه وارد اکسترودر می شود.

ب- پوسته یا بدنه اکسترودر:یک استوانه فلزی است که مارپیچ را احاطه می کند در داخل این استوانه حفره هایی تعبیه می شود تا با عبور آب سرد و گرم بتوانیم درجه حرارت اکسترودر را کنترل کنیم . اگر درجه حرارت آمیزه کنترل نشود آمیزه داغ می شود که باعث می شود محصول خروجی به صورت برشته یا سوخته دار خارج شود.

ج- مارپیچ :در یک اکسترودر با تغذیه سرد همچنان که از نامش پیداست آمیزه لاستیکی در درجه حرارت محیط تغذیه می شود . خوراک ممکن است بصورت نوار یا دانه باشد مارپیچ باید به مقدار کافی انرژی مکانیکی را انتقال دهد تا هم آمیزه نرم شده و هم با فشار عقب برنده مقابله نماید.

مارپیچ یک اکسترودر ساده دارای سه قسمت می باشد:

 1. قسمت تغذیه مواد را از قیف تغذیه انتقال می دهد.
 2. قسمت انتقالی یا سنجش مواد را حرارت داده مخلوط می نماید.
 3. قسمت فشرده شدن قسمت فشرده سازی یکنواخت کننده است و فشار لازم برای راندن مواد از درون دای ایجاد می گردد.

سرعت ایده ال در اکسترودرهای مارپیچی:

حد سرعتی است که بتواند لاستیک را از تغذیه دریافت و از جمع شدن آن در قیف تغذیه جلوگیری کند.

د- هد (کلگی ): هدف از بکار بردن هد متعادل ساختن و یکنواخت نمودن فشار و انتقال آمیزه به سمت قالب است .

شکل دهی هد باید طوری طراحی شود تا بتواند نیازهای زیر را تامین کند:

 1. تامین حداکثر محصول خروجی بدون هیچ مشکل و بی نظمی
 2. جبران تغییرشکل ناشی از خواص بازگشت الاستیک آمیزه
 3. حذف نواحی ساکن و ایستا که احتمالا در مسیر آمیزه ایجاد می شود.

ر- قالب ( دای ):

قالب جسمی است که بر روی کلگی (هد) قرار میگیرد و باعث می شود آمیزه هنگام خروج شکل مورد نظر ما را به خود بگیرد. بطور کلی طراحی دای نیاز به مهارت و تجربه فراوان دارد.

رزومه شرکت تانیوز

شرکت تانیوز فعالیت خود را از سال 1380درراستای اهداف خود درزمینه ی واردات و تولید مواد اولیه صنایع چوب و با استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات روز اروپا و آسیا آغاز نمود.

این شرکت تاکنون توانسته با تکیه بر دانش فنی وسرمایه گذاری بلند مدت چندین محصولات با کیفیت تولید نماید که حاصل آن رضایتمندی نمایندگان عاملان فروش ومصرف کنندگان گرامی است.

شرکت تانیوز وارد کننده خط تولیداکسترودر , فروشنده خط تولیداکسترودر , نصب و راه اندازی خط تولید اکسترودر, خدمات پس از خط تولید اکسترودر, مشاوره در خط تولید اکسترودر, سازنده خط تولید اکسترودر, اجراکننده خط تولید اکسترودر, تعمیرات خط تولید اکسترودر, سرمایه گذاری در ماشین های اکسترودر,آموزش در تولید, آموزش فرایند اکستروژن, دستگاه اکسترودر, واردکننده و تامین کننده مواد اولیه صنایع چوب می باشد. شرکت تانیوز ماشین های اکسترودر را از کشورهای مانند آلمان ایتالیا چین وترکیه بـــــــصــــورت نـــــو کارکرده وارد می کند.آمار بازدید کنندگان سایت