خط تولید چوب فرآوری شده

ترمو چوب یا چوب فرآوری شده

 

تاریخچه پیدایش ترمو وود در صنعت چوب

چوب یکی از اولین موادی است که بطور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است .

از این رو تاریخ استفاده از آن به زمان های خیلی دور می رسد . با آنکه انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غارنشینی آغاز کرد ولی از چوب بیش از سایر موارد استفاده نمود.

قرن هاست که ثابت گردیده است سوزاندن سطح چوب در آتش آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم تر می کند اولین بار این تیمار حرارتی چوب در دهه 1930 بطور علمی مورد مطالعه قرار گرفت ، عمیق ترین و جامع ترین کار پژوهشی را انجمن ترمووود فلاند به اجرا در اورد . ترمووود با استفاده از روشی که توسط انجمن ترمووود فلاند پدید آمده تولید می گردد. فرآیند تیمار حرارتی ترمووود در مقیاس صنعتی را انجمن ترموود به اعضای انجمن ترمووود فلاند اعطاشده است.

فرایند ترمو چوب ( چوب فرآوری شده ) چیست ؟

بطور مختصر می توان گفت در فرایند ترمووود (تولید جوب فرآوری شده ) چوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می کنند تا 180 الی 215 درجه سانتی گراد حرارت می دهند ، بخار علاوه بر نقش حفاظتی ، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر جوب تاثیر می گذارد ، در نتیجه این روش( تیمار حرارتی یا همان ترمووود یا تولید چوب فرآوری شده محصولی با نام ترمو چوب یا چوب فرآوری شده که بسیار سازگار با محیط زیست می باشد حاصل می گردد. در فرآیند ترمو ، رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می یابد . هم چنین در تیمار حرارتی ترمووود یا تولید چوب فرآتوری شده چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل می رسد.

درباره فرآیند ترمووود یا تولید چوب فرآوری شده :

در پروسه تیمار اصلاح حرارتی ، چوب با حرارت 180 تا 215 درجه سانتی گراد همراه با بخار آب و گردش هوا تا رسیدن مغز چوب به حرارت مورد نظر در کوره باقی می ماند.

فاز 1: افزایش دما و خشک کردن در دمای بالا :

در فرآیند ترمووود دمای چوب با استفاده از گرما و بخار آب با سرعت به حدود 100 درجه سانتی گراد رسانده می شود. سپس رفته رفته دما را تا 130 درجه سانتی گراد افزایش داده و از بخار آتب برای جلوگیری از ترک برداشن چوب در طول فرآیند بهره گیری می شود. همچنین بخار اب مانع فعل و انفعالات شیمیایی درون چوب می گردد. رطوبت داخل چوب در این مرحله به حدود صفر می رسد.

فاز 2 : تغییرات حرارتی :

در این مرحله دمای چوب تا حدود 180 الی 2150درجه سانتی گراد افزایش می یابد . میزان افزایش بستگی به نوع رده بندی ترمو داشته و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر چند ساعت در این دما نگه داشته می شود. بخار آتب در این مرحله مانع از آتش گرفتن چوب می شود .

فاز 3 : رطوبت دهی :

در این مرحله با روش باران استوایی و پاشیدن آب بر روی چوب ها دمای آنها کاهش داده و سبب رسیدن چوب به رطوبت مورد نظر و حصول به ویژگی تعادل رطوبتی می گردد، که نتیجه آن داشتن چوبی با رطوبتی معادل %6-4% می باشد.

در فرآیند ترمووود همچین به جهت استفاده از حرارتبالا همه سلولزها ( زنجیره های قندی ) شکسته و تجزیه می گردند ف بنابراین محصول نهایی کاملا طبیعی و عاری از مواد شیمیایی است . همچنین به علت خروج مواد غذایی از چوب ، تمایل حشرات چوب خوار به این نوع چوب ها به شدت کاهش می یابد.

برخی از ویژگی های ترمووود یا چوب ترمو یا چوب فرآوری شده :

دوام بالا و ثبات ابعاد:

پس از تیمار حرارتی فرآیند ترمو در صد رطوبت کاهش یافته و جوب دارای ویژگی به نام تعادل رطوبتی می گردد که در نتیجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محیط اطراف در آن به شکل قابل توجهی کاهش می یابد که این امر تاثیر خاصی در ثبات ابعاد ، کاهش ترک خوردگی و افزایش قابل ملاحظه خواص عایق بودن الوارهای چوب ترمو ( ترمووود یا چوب فرآوری شده ) ایجاد می گردد.

مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات :

به دلیل شکستن و تجزیه همه سلولزها در چوب ترمو یا چوب فرآوری شده با کیفیت عالی ، این محصولات منبع مغذی برای حشرات و قارچ های مولد پوسیدگی چوب نخواهند بود .

فاقد خلوص و یکنواختی :

هنگامی که اوار های چوبی تحت عمل آوری ترمو می گیرند، رزین و مواد مضر آن مانند فرمالدهید ها حذف می گردند ، باکتری ها کشته می شوند و سبب تولید ماده خالص و استریل برای کاربردهای مختلف بیرونی و داخلی می گردند با ایجاد رنگی یکنواخت در سراسر الوار چوب زیبایی خاصی به آن نیز می بخشد .

خواص کلیدی:

1. مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی مختلف

2. نصب آسان و سریع

3. قابلیت نصب و جداسازی آسان و مکرر جهت نظافت یا انتقال به مکانی دیگر.

4. قابلیت برش هلالی جهت محل های قوس دار

5. شستشو و نگهداری آسان

موارد استفاده از ترمو چوب یا چوب فرآوری شده :

1. نمای بیرونی ساختمان نما چوب

2. کفپوش فضای باز و داخلی

3. انواع دکوراسیون داخلی

4. انواع مبلمان فضای باز

5. آلاچیق و پرگولا

6. سایبان و موور

7. بام باغ ( روف گاردن)

8. درب و پنجره و زیر سقف

9. سونا و استخر

10. دست انداز نرده

11. کف پله

12. گلدان

13. قرنیز

شرکت تانیوز با سابقه طولانی در امر واردات و فروش ماشین آلات صنایع چوب از جمله ماشین آلات چوب فرآوری شده یا ترموود  آمادگی خدمت رسانی به تمامی همکاران در صنعت چوب را اعلام می دارد.

آمار بازدید کنندگان سایت