نئوپان خام

نئوپان خام

دیر زمانی است که انسان ارزشمندترین منابع مورد نیاز خود را با طلا میسنجد و در میان جوامع بشری با عنوان جنگل یا طلای سبز نامیده شده است اما نکته مهم این است که چه عاملی جنگل را برای آن آفریده است .

چوب محصولی است از طبیعت که با دخالت انسان تولید می گردد و این محصول طبیعی از دیر باز در زندگی بشر نقش داشته و به مرور دارای اهمیت ویژه گردیده است.

چوب پس از انقلاب صنعتی یک موفقیت منحصر به فرد را در صنعت چوب ایجاد کرده که در فراورده های مکانیکی و شیمیایی چوب و راه اندازی و توسعه پیشرفت صنعت ایران نقش عظیمی داشته است . از جمله تولید الوار تخته خورده چوب روکش تخته لایی و تخته فیبر به شمار می رود.

تاریخچه تولید نئوپان :

صنعت نئوپان تقریباً در شمار صنایع جدید به حساب آمده و دارای قدمت طولانی نمی باشد و در واقع شروع آن از سال1920 میلادی به بعد می توان دید . این صنعت در سالهای اول تولید به علت عدم موجود چسب های صنعتی به مقدار زیادی پیشرفت نداشته و بعد ازتست تکنیک های تولید این صنعت وسعت زیادی در جهان پیدا کرده است.

نکته : این صنعت با توجه به جمع آوری خرده چوب ضایعاتی ضایعات نیشکر و باگاس و شاخ و برگ درخت خرماو غیر قابل مصرف در صنعت چوب و تبدیل آن به شمش ورق اوراق بهادار جز سرمایه گذاری اول کشور به شمار می رود و خدمت بزرگی در خروج ارز دولتی از کشور برای ما مورد توجه زیادی می باشد و اینک در کشور ما استفاده های گوناگون از این مواد اولیه بی شمار است که حدود کل واردات از کشورهای همسایه و جهان بین 180 الی 250 میلیون متر مکعب می باشد که از این ارقام حدود 15 الی 20 درصد ظرفیت تولید در کشور ما وجود دارد که کارخانجات موجود در حال تولید در کشور ما بسیار ناتوان در ظرفیت تولید و راندمان بالا محدود هستند و کارخانجات تولید کشور بین 1 الی 2 ماه قبل محصول تولید شده خود را پیش فروش می نمایند و کشور ما جزء یکی از صنعتی ترین و بیشترین استفاده کننده این مواد اولیه در جهان به حساب می آید و با این ملاحظات و تحقیقات حاصله کارخانجات تولید مواد اولیه نئوپان در ایران با ظرفیت تقاضای صنعت چوب حدوده 15 درصد ثبت گردیده است.

با توجه به ضایعات موجود در جنوب کشورضایعات باگاس وتفاله نیشکر 10الی 30 تومان براورد شده است و مانع از خروج سرمایه ملی و ارزی از کشور ما می توان عنوان کرد که سرمایه گذاری ملی و ایجاد شغل مستقیم برای 80 الی 90 نفر و غیر مستقیم حدود 200 نفرکه این واحد تولیدی 150الی 200 مکعبی ماشین و دستگاه آلات تولید کشورهای اروپایی و بصورت طبقاتی و اغلب این کا رخانجات به صورت طبقاتی از سال 1955 تولید و موجود می باشند و از کارخانجات و برندهای معروفی در این صنعت به شمارمی روند.

باگاس ، جانشینی مناسب برای مواد اولیه تولید نئوپان

باگاس (bagasse ) به تفاله گیاه نیشکر (.Saccharum L) گفته می‌شـــــــود که در واقع باقیمانده فیبری ساقه نیشکر پس از استحصال شکر آن است که به صورت قطعات ریز تراشه مانند و به رنگ زرد است.

از این ماده می‌توان فراورده‌هایی همچون نئوپان، ،MDFخوراک دام و الکل تهیه کرد و با توجه به مزارع وسیع نیشکر در استان خوزستان و کمبود چوب در کشور، مناسب ترین جانشین برای چوب است.

بنا بر آمار، از حدود 250 میلیون متر مکعب مصرف سالانه چوب در ایران، بیش از 200میلیون متر مکعب از طریق واردات تامین می‌شود. جنگلهای شمال نیز که تنها منبع تولید چوب صنعتی در کشور است، کمتر از یک پنجم نیاز سالانه را برآورده می‌کند.

کاربرد پسماندهای کشاورزی، از جمله باگاس، در تولید محصولات چوبی و نئوپان و mdf، موجب صیانت از جنگل می‌شود و از خروج ارز جلوگیری می‌کند .

در صورت تحقق این امر، با توجه به خاک و اقلیم مناسب استان خوزستان برای کشت نیشکر، تحولی شگرف در صنعت چوب و کاغذ کشور روی می‌دهد. ازهرتن باگاس با فرآیند مکانیکی در حدود 10 ورق نئوپان خام 183*366 تولید می شود.

در صورت زیر کشت رفتن زمین های مناسب نیشکر و راه ‌اندازی کارخانه‌های شکر، ظرفیت تولید باگاس به چهار میلیون تن در سال خواهد رسید که با توجه به ضریب تبدیل باگاس به نئوپان و mdf، نیاز وارداتی نئوپان و mdf کشور برطرف می‌شود.

هم اکنون مقادیر فراوانی از این ماده با ارزش به بیابان های اطراف کارخانه‌های شکر برده و سوزانده می‌شود که هزینه حمل و سوزاندن آن در سال به حدود ده میلیارد ریال می‌رسد.

حجم چهار میلیون تن باگاس با دو میلیون متر مکعب چوب برابری دارد. در حالی که از جنگلهای شمال که تنها قطب تولید چوب صنعتی جنگلی کشور است ، سالانه هشت میلیون متر مکعب چوب به دست آید .

می‌توان با سرمایه‌گذاری نه‌چندان کلان، یا هدایت و هماهنگی بخش خصوصی و یا سرمایه‌گذاری شرکتهای خارجی به صورت فاینانس و بای‌بک، از هدررفت این ماده ارزشمند جلوگیری کرد.

نئوپان و mdf که از باگاس تولید می‌شود کیفیتی بهتر از نئوپان و mdf تولید شده از چوب دارد و چون باگاس، مراحل خرد شدن را طی کرده است ، تولید نئوپان و mdf از آن، انرژی کمتری نیاز دارد.

استفاده از باگاس، ضمن حفظ محیط زیست و جنگلها، باعث افزایش سهم سرانه نئوپان و mdf که یکی از شاخص های توسعه کشورهاست می‌شود.

تولید باگاس بعد از وقوع جنگ تحمیلی دچارمشکلات فراوانی شد ولی پس از اتمام جنگ، بسیاری از اراضی استان خوزستان به این محصول اختصاص یافت.

اگر از تمام زمین های مناسب کشت نیشکر استفاده شود نه تنها در تولید شکر، کاغذ، نئوپان، خوراک دام و بسیاری از محصولات دیگر، به خودکفایی می‌رسیم، بلکه می‌توانیم صادرکننده هم باشیم.

شاید تنها راه خودکفایی کشور در تولید نئوپان و mdf و حفظ جنگلهای شمال استفاده از این محصول ارزشمند باشد.

نئوپان تولید شده بر حسب متر مکعب بر اساس ضایعات باگاس و تفاله نیشکر جزء مواد مرکب از چیپس درست می شوند بطور کلی تخته خرده چوب دستخوش تعدادی از متغییر ها از قبیل رطوبت خرده ها ، زمان پرس ، دما و فشار می باشند و نیز خواص مکانیکی آن متاثر از اندازه خرده ها و مقدار چسب بکار رفته و اگر این مقیاس و واحدها بصورت استاندارد در تولید رعایت کردن می تواند نوع تخته نئوپان صادراتی درجه یک روکش ملامینه تشکیل شوند که مهمترین بخش آن کیفیت و استاندارد است .

شرکت تانیوز وارد کــننده ،فـــروش، نـــصب و راه اندازی مــاشین آلات وکـــارخــانجــــــات صــنایع چـوب

شرکت تانیوز وارد کــننده ،فـــروش، نـــصب و راه اندازی مــاشین آلات و دستگاه نئوپان

فعالیت خود را از سال 1380آغاز نموده است . این شرکت وارد کننده ماشین آلات و مواد اولیه صنایع چوب از شرکـــت ها و برندهای معروف اروپایی می باشد. تانیوز مفتخراست که تا به امروز توانسته بیش از50 کارخانه تولید مصنوعات چوبی را در داخل کشور راه اندازی نماید.
کلیه ماشین آلات این شرکت دارای یک سال ضمانت و ده سال خدمات پس از فروش می باشد .این شرکت فروش دستگاه نئوپان ، فروش دستگاه آلات نئوپان،فروشنده دستگاه نئوپان،فروشنده دستگاه آلات نئوپان ،فروش ماشین آلات نئوپان را انجام می دهد.شرکت تانیوز فروش دستگاه نئوپان ، فروش دستگاه آلات نئوپان،فروش ماشین آلات نئوپان را با گارانتی 2-3 سال انجام می دهد.

 

آمار بازدید کنندگان سایت