mdf خام

محتویات مقاله:

1. فرایند تولید

2. تاریخچه ام دی اف در ایران

3. روش های استفاده از ام دی اف در صنعت

4. مشخصات فنی ام دی اف

5. انواع ام دی اف با خواص ویژه

تاریخچه MDF:

MDF مخفف واژه density fiberboard medium است که جزء فرآورده های چوبی محسوب می شود. Mdf نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید میگردد ام دی اف را پس از تولید می توان روکش نمود. روکش ملامینه متداولترین نوع روکش برای زیبایی به دوام و کاربرد آن در محیط هایی مانند آشپزخانه و .. است .

ام دی اف ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشرده چوبی ، دارای برخی خواص برتر نیز هست . ام دی اف ابتدا به عنوان جایگزین اوراق فشرده چوبی مطرح بوده و سپس در کابردهای جایگزین چوب نیز بکار رفته است و در حال حاضر دامنه کاربردهای آن روز به روز در حال افزایش است.

از جمله خصوصیاتی که باعث ایجاد کاربردهای متنوع ام دی اف شده عبارتند از:

دامنه وسیع دانسیته (چگالی = وزن مخصوص) ضخامت و ابعاد ام دی اف قابل تولید.

سمباده زنی و قابلیت ابزار زنی و ماشین کاری.

سطوح صاف و متراکم.

لبه های صاف قابلیت شکل پذیری .

عدم وجود معایب چوب .

زیبایی ظاهری طبیعت ملایم و ظرفیت و حالات شبیه چوب.

قیمت مناسب

فرآیند تولید ام دی اف :

ابتدا گرده بینه ها و یا مقطوعات چوبی در بخش چیپر بصورت چیپس در آمده و سپس چیپس ها ریفاینر دفیبره می شوند مخلوط گردیده و به رطوبت مناسب می رسند. مخلوط الیاف و چسب در فرمینگ بصورت کیک در آمده جدا شده با چسب الیاف و در پرس فشرده می شوند. تخته ها پ ساز سرد شدن اندازه بری شده و بسته بندی می گردد.

تاریخچه ام دی اف در ایران :

نیاز بازار به ام دی اف از طریق واردات تامین می شود. ام دی اف وارداتی به صورت خام و روکش شده می باشد و عمدتاً از کشورهای ترکیه اندونزی روسیه اسپانیا و... وارد می شود . البته محصولات ترکیه و اندونزی به دلیل قیمت کمتر نسبت به سایر کشورها و کیفیت نسبتا قابل قبول طرفداران بیشتری در بازار فعلی ایران دارند. اخیرا دولت برای حمایت از تولید کننده داخلی سیاست آنتی دامپینگ اتخاذ کرده است . در ایران شرکت های بسیاری توانایی روکش کردن نئوپان و ام دی اف خام را دارند. اکثر این شرکت ها اقدام به وارد کردن ام دی اف خام نموده و پس از روکش کردن به بازار عرضه می کنند. روکش های مصرفی در ایران اغلب از نوع PVC- Finish

روش های استفاده از ام دی اف در صنعت :

ام دی اف در صنعت خام یا روکش شده استفاده می شود موارد کاربرد ام دی اف بصورت خام اندک بوده و معمولا در بازار نهایی از ام دی اف روکش شده یا رنگ شده استفاده می شود .

مشخصات فنی ام دی اف :

4100×1830

3660×1830

2440×1830

2440×1220

البته اغلب سایزهای وارداتی از ایتالیا 2100×4100 و از کشورهای اتریش 2070×2800 و 2070×2600 می باشد.

انواع ام دی اف با خواص ویژه

ام دی اف نازک :

این تخته ها به کلاس های خیلی نازک 2/5 تا 1/8 mm- از 2/5 تا 6mm و 4 تا 6 mm تقسیم می شوند که در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. از موارد کاربرد ام دی اف های نازک می توان به دیوار کوب ها پوشش های سقف زاپاس پشت صندلی رویه در تولید تخته های انحنا دار و... می باشد

ام دی اف ضخیم:

ام دی اف ضخیم طبق استاندارد به کلاس های 45-30 mm و 60-45 mm تقسیم شده اند و در جهت ساخت سازه های معماری ستون ها پایه های میز رویه کاری کف نیمکت و... استفاده می شود .

مقاوم در برابر رطوبت :

تولید ام دی اف با خاصیت مقاوم در برابر رطوبت بیشتر برای مصارف در رطوبت نسبی محیط حداکثر 80% بهبود چسب اوره فرمالئید معمولی مورد استفاده در تولید ام دی اف یا استفاده از یک چسب ضد رطوبت جایگزین امکان پذیر است تمام خصوصیات مثبت ام دی اف معمولی در این نوع تخته ها به اضافه استحکام طولانی تر و تغییر ابعاد کمتر در اثر رطوبت موجود است.

مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها :

برای این منظور می توان ام دی اف ها را با پوشش های ضد آتش پوشاند یا مواد و نک های خاص ضد آتش تیمار کرد. ولی این پوشش بهترین راه اضافه کردن مواد ضد آتش در حین پروسه تولید است . موارد استفاده این نوع تخته ها به عنوان مثال دیوارها پارتیشن ها قفسه فروشگاه ها و ... می باشد.

ام دی اف با وزن مخصوص بالا :

ام دی اف های استاندارد معمولی با ضخامت های 19-12 میلی متر معمولا دارای دانسیته 800-650 kg/m دانسیته بالاتر یعنی بالای 800 نیز تولید و عرضه می شود . در واقع با اضافه کردن فیبر چسب و فشار در حین پروسه تولید اوراق سنگین تر تولید می شود افزایش دانسیته قابلیت های ماشین کاری و سطح سازی (رنگ و روکش ) را افزایش میدهد و نیز خصوصیات مکانیکی و فیزیکی ام دی اف را نیز بهبود می بخشد . موارد استفاده از این ام دی اف های سنگین می توان به کف پوش ها پله ها قفسه های صنعتی میزکار و ... اشاره کرد .

ام دی اف با روکش تزیینی:

مهمترین و غیر قابل تفکیک ترین کاربرد یا آماده سازی ام دی اف جهت کاربرد نهایی روسازی آن و خصوصا روکش کردن آن می باشد . انجام عملیات روکش کردن ام دی اف جزء خدمات ضروری تولید کنندگان ام دی اف به خریداران می باشد بطوری که معمولا اکثر کارخانجات بزرگ تولید ام دی اف دارای خطوط روکش هستند . انواع روکش ها شامل روکش های چوبی- کاغذی ملامینه pvc و.. می شوند.

ام دی اف های قالب گیری شده :

در این روش تخته های ام دی اف به شکل خاصی که در پرس به آن داده می شودند مانند رویه درهای طرح دار و حالت دار یک تکه ام دی اف یا کابینت و کشو و پنجره و... این محصولات را می توان به راحتی روکش نمود و در ابزار مصرف کرد . اخیرا واردات این رویه درها به ایران در حال رونق گرفتن است .

ام دی اف های قابل انعطاف :

به وسیله یک پیش تیمار شیمیایی روی ام دی اف با ترکیبات الکالین می توان به آن خاصیت پلاستیک و قابلیت انعطاف و شکل پذیری داد.

شرکت تانیوز وارد کــننده ،فـــروش، نـــصب و راه اندازی مــاشین آلات وکـــارخــانجــــــات صــنایع چـوب

 

شرکت تانیوز وارد کــننده ،فـــروش، نـــصب و راه اندازی مــاشین آلات و دستگاهmdf

فعالیت خود را از سال 1380آغاز نموده است . این شرکت وارد کننده ماشین آلات و مواد اولیه صنایع چوب از شرکـــت ها و برندهای معروف اروپایی می باشد. تانیوز مفتخراست که تا به امروز توانسته بیش از50 کارخانه تولید مصنوعات چوبی را در داخل کشور راه اندازی نماید.
کلیه ماشین آلات این شرکت دارای یک سال ضمانت و ده سال خدمات پس از فروش می باشد  .این شرکت فروش دستگاه
mdf، فروش دستگاه آلات mdf،فروشنده دستگاه mdf،فروشنده دستگاه آلات mdf،فروش ماشین آلات mdfرا انجام می دهد.شرکت تانیوز فروش دستگاه mdf، فروش دستگاه آلات mdf،فروش ماشین آلات mdfرا با گارانتی 2-3 سال انجام می دهد.

 

آمار بازدید کنندگان سایت