تشخیص mdf از لترون

تشخیص MDF از لترون

ام دی اف MDF

ام دی اف جز فراورده های چوبی محسوب می شود و نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد.ام دی اف را پس از تولید می توان روکش نمود روکش های تزیینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربردان در محیط هایی مانند آشپزخانه کمک می کند.روکش ملامینه متداول ترین نوع روکش ام دی اف می باشد.که در آن فرایند کاغذ دکوراتیو، آغشته به رزین تحت فشار و حرارت بر روی تخته چسبانده می شود.ام دی اف به انواع مختلفب تقسیم می شود که به شرح ذیل می باشد.

ام دی اف نازک:

که در این تخته ها به کلاسهای خیلی نازک از 2/5 تا 6 میلیمتر  و 4 تا 6 میلیمتر تقسیم می شود.از موارد کاربرد عمومی ام دی اف نازک می توان به کف کشوها ،پشت کابینت ها،رویه درها و ... اشاره کرد.تمام رو سازی قابل انجام روی ام دی اف معمولی روی ام دی اف نازک نیز اجرا می شود.سایر موارد مورد استفاده ام دی اف عبارتند از دیوارکوب هافپوشش های سقف غرفه های نمایشگاهی صنایع اتوموبیل سازی ، رویه لاستیک،پشت صندلی، رویه در،تولید تخته های انحنا دار و غیره می باشد.

ام دی اف ضخیم:

ام دی اف زخیم طبق استاندارد ها به کلاسهای30-45 میلیمتر و 60-45 میلیمتر تقسیم می شود. و جهت ساخت سازه های معماری ،ستونها پایه های میز،طاقها،رویه کاری کابینت، کف نیمکت و در مجموع در مواردی استفاده می شود که صفحات ضخیم  و بزرگ با خواص ماشین کاری خصوصا عمیق و مسطحبا سطوح صاف مورد نیاز است.

ام ‌دی ‌اف  با وزن مخصوص بالا

   ام دی اف های استاندارد معمولی با ضخامتهای 19-12 میلی متر معمولاً دارای چگالی 650 تا 800 kg/m  هستند. چگالی های بالاتر ام ‌دی ‌اف یعنی بالای 800 نیز تولید و عرضه می شود. در واقع این کار با اضافه کردن فیبر، چسب و فشار در حین پروسه تولید اوراق سنگین تر انجام می شود که افزایش چگالی، باعث بالاتر رفتن قابلیت های ماشین کاری و سطح سازی (رنگ، روکش و...) شده و نیز خصوصیات مکانیکی و فیزیکی ام دی اف را نیز بهبود می بخشد. موارد استفاده این نوع ام دی اف های سنگین (HDF) عبارتند از: کف پوشها، پله ها، قفسه های صنعتی، میز کار و دیگر موارد می باشد.

ام ‌دی ‌اف با وزن مخصوص پائین:

   ام دی اف با وزن مخصوص 550 تا 650 kg/m و ULDF  با وزن مخصوص زیر 55kg/m ،جهت استفاده در مواردی که وزن کمتر مورد نیاز است و نیازی به استحکام بالا وجود ندارد یا در مواردی که خواص عایق صدا بودن مورد نیاز باشد تولید و عرضه می شود. این ام دی اف ها جهت ساخت پروفیلهای تزئینی معماری، ساخت غرفه های نمایشگاهی و کلاً مواردی که جابجایی با دست مورد نیاز است و نیز حمل و نقل و ابزار خوری سریع مورد نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرند.

ام ‌دی ‌اف با روکش های تزئینی:

   مهمتـرین و غیـر قـابـل تفکیک ترین کاربرد یا آماده سازی ام دی اف جهت کاربرد نهایی، روسازی آن و خصـوصـاروکش کردن آن می باشد. انجـام عملیـات روکـش کردن ام دی اف امـروزه جـزء خدمات ضروری تولیدکنندگان ام دی اف به خریداران می باشد، بطوریکه معمولاً اکثر کارخانجات بزرگ تولید ام دی اف دارای خطوط روکشی نیز هستند. انواع روکش ها شامل روکش های چوبی (گونه های مختلف)، کاغذی، ملامینه، PVC   و دیگر روکش ها می باشد.

ام ‌دی ‌اف های قالب گیری شده:

   در این روش تختهام دی اف به شکل خاصی که در پرس به آن داده می شود تولید می شود، مانند رویه درهای طرح دار و حالت دار، یک تکه یا ام دی افی که در کابینت و کشو و پنجره استفاده می شوداین محصولات را می توان به راحتی روکش نمود (پرس ممبران) و به بازار عرضه کرد. اخیراً واردات این گونه ام دی اف به ایران در حال رونق گرفتن است.

ام ‌دی ‌اف های قابل انعطاف

   بوسیله یک پیش تیمار شیمیایی روی ام دی اف با ترکیبات الکالین، می توان به آن خواص پلاستیک (موقتی) و قابلیت انعطاف و شکل پذیری داد.

ام ‌دی ‌اف مقاوم در برابر حشرات و قارچها:

   این نوعام دی اف ها که بیشترین استفاده آنها در تولید بعضی از کفپوش ها است، دارای مواد ضد حشرات (حشره کش و قارچ کشی) می باشد که باعث می شود از حمله آفات در امان باشد و دوام بیشتری داشته باشد.

ام ‌دی ‌اف با فرمالدئید کم:

   مقدار انتشار فرمالدئید ازام دی اف  معمولی بسته به نوع چسب و مقدار آن کمی متفاوت است. انتشار فرمالدئیدام دی اف نباید بیشتر ازgr100/mg30  باشد این نوعام دی اف بیشتر در وسایل داخل خانه مانند مبلمان استفاده می شود، ولی تهویه مناسب در محل استقرار آنها نیز باید وجود داشته باشد تا فرمالدئید را از محیط خارج سازد.

ام ‌دی ‌اف مقاوم در برابر رطوبت:

   تولید ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت بیشتر برای استفاده در محیط با رطوبت نسبی محیط حداکثر 80% بوده و با بهبود چسب اوره فرمالدئید معمولی مورد استفاده در تولید ام دی اف   یا استفاده از یک چسب ضد رطوبت جایگزین انجام می شود. تمام خصوصیات مثبتام دی اف معمولی در این نوع تخته ها به اضافه استحکام طولانی تر و تغییر ابعاد کمتر در اثر رطوبت وجود دارد. موارد استفادهام دی اف مقاوم در برابر رطوبت عبارتند از مبلمان، حمام و دستشویی، کابینت دور ظرفشویی، کف پوشها، پنجره ها، پله ها، پروفیل های خاص می باشد.

ام ‌دی ‌اف  مقاوم در برابر آتش:

   برای این منظور می توانام دی اف   را با پوشش های ضد آتش پوشاند یا مواد و نمک های خاص ضد آتش تیمار کرد، ولی بهترین راه اضافه کردن مواد ضد آتش در حین پروسه تولید است. موارد مصرف این نوع تخته ها عبارتند از پوشش دیوارها، پارتیشن ها، قفسه فروشگاهها می باشد.

لترونLetron )

لترون( Letron ) نئوپان روکش شده یا  ملامینه را در اصطلاح لترون می نامند. این نوع روکش در سال ۱۹۶۳ میلادی توسط یک شرکت آلمانی فعال در صنعت کاغذ اختراع شد و به سرعت در صنایع چوب و مبلمان جای خود را باز نمود بطوری که امروزه بالاترین مصرف را در بین دیگر انواع روکش بخود اختصاص داده است .

انواع لترون

لترون با روکش کاغذی

این نوع روکش ها از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و فقط برای پوشش ورق خام لترون مورد استفاده قرار میگیرند. در مقابل سایش و برخورد ، مقاوم نبوده و معمولا توصیه نمیشوند.

لترون با روکش ملامینه ( لامینت)

روکش ملامینه همانگونه که از نامش بر می آید ، دارای سطحی ملامینی براق و همراه با درخشندگی و انعکاس نور بوده و ضخامت مناسب آن ،در کنار استحکام و دوام بیشتر ، نظر اکثریت مشتریان را به خود جلب میکند. لازم به ذکر است ، روکش ملامینه باعث میشود برش و کار بر روی لترون کمی دشوارتر گردد و دستگاهها و ماشین آلات خاص خود را میطلبد.

روکش ملامینه

در ایران این روکش ها با 23% (سهم مصرف به کل) بیشترین استفاده را دارند.

به علت مشکل بودن و تخصصی بودن پروسه روکش کاری ملامینه و نیز به علت سرمایه‌گذاری بالا و مهمتر از آن ارزش افزوده بالای آن معمولاً کارخانجات ام دی اف جهان دارای خطوط روکش ملامینه بوده و انواع ام دی افملامینه را نیز عرضه می ‌کننددر این روش تنوع  ام دی افتولیدی نیز بالا می ‌رود. در سطح جهانی روکش های ملامینه بیشترین و وسیع ترین دامنه مصرف را در بین سایر روکش ها دارند و در مصارف عمومی و تقریباً تمامی مصارف روکش کاری سطوح مورد استفاده قرار می گیرند.

 
تفاوت قابل توجه بین ام دی اف  ملامینه و نئوپان ملامینه در این است که لبه‌های ام دی اف ملامینه قابل ماشین کاری است که می ‌توان پس از ماشین کاری و فرم ‌دهی و پروفیل کاری، ‌لبه‌های آن را با نوارها لبه چسبانی کرد.

دارا بودن تمام امکانات تزئینی و نیز مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت، آب،‌ حرارت،‌ سایش و… دامنه وسیعی از کاربردهای متنوع را برای ام دی اف با روکش ملامینه می‌ توان در تمام استفاده‌ها به صورت عمومی در مبلمان اداری منزل، درها و بدنه کابینت، ‌لوازم اتاق خواب و تخت خواب، مبلمان بچه،‌ مبلمان و لوازم دستشویی و حمام،‌ روکوب دیوار، پارتیش و غیره  استفاده کرد.

از روکش ملامینه همچنین نوار لبه چسبانی نیز تولید می‌ کنند که هماهنگ با سطح در لبه‌ ها چسبانده می ‌شود. در واقع می ‌توان گفت پر کاربردترین نوع روکش ها، نوع ملامینه می ‌باشد و از نظر قیمت نیز بسیار مناسب و قابل رقابت با سایر انواع روکش ها می ‌باشد.

روکش‌ کاری با روکش ملامینه‌ روی ام دی اف بسیار متداول بوده و معمولاً بسیاری از کارخانجات بزرگ جهان دارای خطوط روکش ملامینه هستندکار با ورق‌های روکش شده با روکش ملامینه به نسبت روکش‌های hpl آسان‌تر است. این نوع روکش پرکاربردترین نوع روکش مخصوصاً در صنعت ام دی افاست.


مزایای روکش ملامینه :

ü     مقاومت مناسب روکش ملامینه در برابر رطوبت

ü     مقاومت  در برابر حرارت و‌ سایش

ü     هماهنگ بودن رنگ لبه‌ های چسبانده شده با سطح رویه

ü     قیمت مناسب و تنوع در طرح و رنگ

ü     پرکاربرد ترین نوع روکش ها می باشد


معایب روکش ملامینه :

ü     مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی و اسیدها ندارد.

ü     تمام سطوح آن به صورت یکپارچه نیست و لبه های آن از جنس دیگری است.

ü     روکش ملامین نسبت به روکش اکریلیک و پی وی سیبراق و شفاف نیست و مات می باشد.

آمار بازدید کنندگان سایت