تخته لایه

تخته لایه Ply Wood –

تخته لایه ها اوراقی هستند که پس از تبدیل چوب خام به لایه های نازک‌تر و سپس افزودن این لایه ها با چسب و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر (به صورت راست و پود) و فشردن و چسبانیدن آنها با پرس‌های مخصوص فشار قوی ورق تخته لایی که اصطلاحاً چند لایی و سه لایی نامیده می شوند به دست می آید . تخته لایه ها عموماً از چسباندن لایه ها به صورت فرد (3 لا و 5 لا و 7 لا و 9 لا و ... ) تهیه می گردند. به دلیل خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مناسب و مقاومت بالا در برابر فشار و تغییرات رطوبت کاربردهای فراوانی دارند. تخته لایه ها به دلیل استفاده از چوب های گردبینه درجه یک و مرغوب یکی از اوراق چوبی هستند که به علت گران بودن نسبت به نئوپان و ام دی اف در کشور ما کمتر از آن استفاده می گردد. اما در کشورهای رو به توسعه و پیشرفته از مصرف بالاتری برخوردارند.

در تولید تخته لایه ها می توان با افزودن چسب های فنول آنهارا ضدآب تولید نمود تا در صنایع خاص و یا مصارف بیرونی و یا خانه های چوبی استفاده شوند. این نوع تولیدات که با چسب های فنول فرمالدئید ساخته می شوند دارای استاندارد (WBP) که مخفف عبارت ((Water boiled Proof) به معنی ضد آب جوش هستند را دارا می باشند.

در تولید تخته لایه های معمولی از چسب های ملامینه استفاده می گردد. آنها را اصطلاحاً ضد رطوبت می گویند و بیشتر مصارف داخلی و یا مناطق مرطوب و سرپوشیده استفاده می گردند.

همچنین در تولید تخته لایه ها از چوب های گوناگونی (بستگی به کشور تولید کننده ) استفاده می گردد که عموماً در روکش رویی از چوب های بهتر و بی نقص تر استفاده می شود و بنا به نوع این روکش ها به آنها درجه بندی و کیفیت می دهد که عموماً دارای انواع (A,B,C,D) درجه بندی می شوند هرچه تعداد گره ها و نواقص چوب در آنها کمتر باشد به درجه A که نشان از کیفیت بالاتری است نزدیکتر می گردد. البته این درجه بندی در بعضی از کشورها با حروف دیگر پایه گذاری می شوند.

تولیدات

تخته لایه استاندارد نیاز به گردبینه از نوع چوب های جنگلی مرغوب و مناسب برای لایه گیری و روکش دارد که با توجه به گرانی گردبینه خوب و کمبود و کاهش عرضه آن در داخل کشور طی سالیان اخیر کارخانجات تولید این محصولات عموماً تولید این محصولات را متوقف و یا تعطیل نموده اند و چون ورود گردبینه از خارج دارای هزینه و عوارض گمرکی و حمل و نقل می باشد و کشورهای تولید کننده دیگر دارای منابع جنگلی بالایی هستند تولید این محصول با مواد خام خارجی در داخل کشور را مقرون به صرفه نمی سازد.

البته از طرفی کارگاه های تولیدی «دستی» تخته لایه ، با استفاده از چوب های نامرغوب (عموماً صنوبر) و دستگاه های پرس سبک و چسب های غیر استاندارد قابل عرضه نبوده و در مصارف صنعتی و ساختمانی و غیره جایگاهی برای مصرف ندارند. هرچند ممکن است بعضی به صرف ارزان بودن از این تولیدات استفاده نمایند اما کالای تولید شده با این محصولات از کیفیت لازم برخوردار نیست. اما تخته لایه های خارجی به دلیل استفاده از استانداردهای جهانی و کیفیت قابل قبول از استقبال خوبی در بازارهای مصرف برخوردارند. تخته لایه های خارجی در حال حاضر عموما از کشورهای اندونزی ، مالزی ، روسیه ، هند و چین وارد و به دست مصرف کنندگان می رسند. در تولیدات کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند اندونزی ، مالزی و هند از چوب های مرانتی (قرمز ، صورتی ، زرد )- بالائو- کروئینگ- مربائو و یا اکالیپتوس مخصوص مناطق استوایی استفاده می گردد. چسب های این محصولات غالباً ملامینه فرمالدئید ضد رطوبت می باشند و در بعضی از کارخانجات توانایی تولید با چسب های فنول فرمالدئید نیز پیش بینی شده است. در کشور اندونزی به دلیل قدمت تولید و کارخانجات خارجی (مانند کریندو KORINDO ) قابلیت تولید بالا و کنترل کیفی مناسب، محصولات تولیدی در بازارهای جهانی شناخته شده تر و نامی می باشد. و در کشورهای مالزی و هند به دلیل کمتر شناخته بودن در سطح جهانی از برندهای خاص خریداران استفاده نموده و طبق سفارش خریدار به آنها مارک می زنند.

تولیدات محصولات تخته لایی کشور روسیه یکی از بهترین ها در سطح جهانی می باشند عموم تولید کنندگان روسی از چوب توس (غان) در محصولات خود استفاده می نمایند و دارای استاندارهای بالای اروپایی و جهانی می باشند وکیفیت بالاتری نسبت به تولید کنندگان دیگر کشورهای آسیایی دارند.

در چسب های مصرفی عموماً از فنول فرمالدئید استفاده می نمایند «هر چند قابلیت تولید برای مصارف خاص از چسب های ملامین فرمالدئید را نیز دارا هستند » در بعد کیفی سطح و لایه ها از استانداردهای بالاتر و کیفیت بهتری بهره می برند. از شرکت سوزا SVEZA روسیه می توان به عنوان یکی از تولیدکنندگان مهم این محصولات در سطح جهانی نام برد.

تولیدات تخته لایه های چین و هند دارای خصوصیات متفاوتی هستند اما عموماً با کیفیت های بسیار پائین تولید و عرضه می گردند در تولید آن ها عموماً از چوب های صنوبر (به دلیل ارزانی) که مناسب برای تولید این محصولات نیستند استفاده می گردد. همچنین از چسب های غیر استاندارد و گاهی اوره فرمالدئید که در برابر آب و رطوبت ضعیف هستند استفاده می نمایند. همچنین از ماشین آلات غیر استاندارد و کنترل کیفیت نامناسب در تولید محصول خود سود می جویند که متاسفانه به علت ارزانی در کشورهایی مانند کشورمان و عدم کنترل و ارزیابی استاندارد در مبادی ورودی کشور وارد و باعث ضررهای اقتصادی بلند مدت به صنایع می‌شود. البته شرکت های خوب تولید کننده در چین هستند که دارای استانداردهای لازم بوده و محصولات آنان حتی به کشور های پیشرفته صادر می گردد ولی به علت گرانی یا هم قیمت بودن با دیگر محصولات با کیفیت به ندرت به دست ما می رسد.

امتیازات تخته لایه ها

1- تخفیف پدیده هم کشیدگی و واکشیدگی

2- افزایش پایداری فیزیکی و مکانیکی

3- مقاوم در برابر آب و در بعضی محصولات ضد آب

4- قابلیت اشباع پذیری

5-امکان دسترسی به سطوح وسیع چوبی

6- عایق در برابر حرارت ، صوت و جریان برق

7- دافع ضربه های ناگهانی

8-قابلیت خم کاری (در بعضی از گونه ها)

معایب تخته لایه ها

1-گران بودن

مصارف تخته لایه ها

محصولات تخته لایی در تمامی مصارف صنعتی ، ساختمانی ، دریایی از قبیل ساخت مصنوعات چوبی ،واگن سازی ، مبلمان ، دکوراسیون ، درب سازی ، قایق سازی ، کابینت ، قالب های ساختمانی ، قالب های جعبه برش (دایکات) ، هواپیما سازی ، ساخت خانه های چوبی و ... می توان نام برد .

جزئیات و خواص فیزیکی و مکانیکی تخته لایه ها حاصل از گونه های مختلف چوب :

1-راش ،  2- مرانتی ،  3 - کروئینگ ، 4 - بالائو ، 5 - مربائو ، 6 - اکالیپتوس ، 7 - روسی نراد ، 8 - توس (غان) ،  9-  صنوبر، لازم به توضیح است مشخصات فیزیکی و مکانیکی فوق متعلق به چوب خام بوده و در استحکام آنان به دلیل لایه شدن و سپس چسباندن آنها به صورت راست و پود تغییرات بالاتر و بهتری در تحمل به خمش ، آلاسیته به قیچی شدن ، ضریب کشسانی و درصدهای اعوجاج پدید می آید.

 

آمار بازدید کنندگان سایت